A yoga studio has 2 participation plans. The first plan costs $10 per visit. The second plan costs $30 per month, and $4 per visit. How many visits would make the cost of both plans the same?

The plans would cost the same at ___?

1 answer

Let's say the number of visits is x.

For the first plan, the cost would be 10x.
For the second plan, the cost would be 30 + 4x.

To find the number of visits that make the cost of both plans the same, we can set up an equation:

10x = 30 + 4x

Subtract 4x from both sides:

6x = 30

Divide both sides by 6:

x = 30/6

Simplifying:

x = 5

Therefore, the plans would cost the same at 5 visits.