A worker makes $48 for working 4 hours a week. What is the worker's unit rate of pay in dollars per hour? (Do not include units in your answer)

1 answer

To find the unit rate of pay, we divide the total pay ($48) by the number of hours worked (4).

$48/4 = $<<48/4=12>>12.

Therefore, the worker's unit rate of pay is $12 per hour.