C = pi*D = 3.14 * 12 = 37.68 in.
d = 10rev./min*37.68in/re=376.8in/1min
a wheel with a diameter of 12 inches is spinning at 10 revolutions per mnute.
In one minute, a point on the edge of the circle would have traveled a distance of ???
1 answer