To find the surface area of the cheese wheel, we'll need to find the areas of the two circular ends and the lateral surface area.
The formula for the area of a circle is A = πr², where r is the radius.
The radius of the circular ends is half the diameter, so it's 6 inches / 2 = 3 inches.
The area of each circular end is π(3 inches)² = 3.14 * 3 * 3 = 28.26 square inches.
To find the lateral surface area, we'll need to find the circumference of the circular end and multiply it by the height of the wheel.
The formula for the circumference of a circle is C = 2πr, where r is the radius.
The circumference of each circular end is 2π(3 inches) = 2 * 3.14 * 3 = 18.84 inches.
The lateral surface area is 18.84 inches * 2 inches = 37.68 square inches.
The total surface area of the cheese wheel is the sum of the areas of the two circular ends and the lateral surface area:
Total surface area = 2 * circular end area + lateral surface area
= 2 * 28.26 square inches + 37.68 square inches
= 56.52 square inches + 37.68 square inches
= 94.20 square inches.
Therefore, the total surface area of the cheese wheel is 94.20 square inches.
A wheel of cheese has a diameter of 6 inches and a height of 2 inches. A chef is making an appetizer where the cheese will be covered with pastry. To know how much pastry is needed, the chef wants to know the surface area of the cheese wheel. What is the total surface area of the cheese in square inches? Use 3.14 for pi.
3 answers
A cylinder has a height of 15 feet and a radius of 4 feet. Solve for the total surface area of the cylinder. Use 3.14 for pi and round to the nearest tenth.
To find the surface area of the cylinder, we'll need to find the areas of the two circular ends and the lateral surface area.
The formula for the area of a circle is A = πr², where r is the radius.
The area of each circular end of the cylinder is π(4 feet)² = 3.14 * 4 * 4 = 50.24 square feet.
To find the lateral surface area, we'll need to find the circumference of the circular end and multiply it by the height of the cylinder.
The formula for the circumference of a circle is C = 2πr, where r is the radius.
The circumference of the circular end is 2π(4 feet) = 2 * 3.14 * 4 = 25.12 feet.
The lateral surface area is 25.12 feet * 15 feet = 376.8 square feet.
The total surface area of the cylinder is the sum of the areas of the two circular ends and the lateral surface area:
Total surface area = 2 * circular end area + lateral surface area
= 2 * 50.24 square feet + 376.8 square feet
= 100.48 square feet + 376.8 square feet
= 477.28 square feet.
Therefore, the total surface area of the cylinder is 477.28 square feet.
The formula for the area of a circle is A = πr², where r is the radius.
The area of each circular end of the cylinder is π(4 feet)² = 3.14 * 4 * 4 = 50.24 square feet.
To find the lateral surface area, we'll need to find the circumference of the circular end and multiply it by the height of the cylinder.
The formula for the circumference of a circle is C = 2πr, where r is the radius.
The circumference of the circular end is 2π(4 feet) = 2 * 3.14 * 4 = 25.12 feet.
The lateral surface area is 25.12 feet * 15 feet = 376.8 square feet.
The total surface area of the cylinder is the sum of the areas of the two circular ends and the lateral surface area:
Total surface area = 2 * circular end area + lateral surface area
= 2 * 50.24 square feet + 376.8 square feet
= 100.48 square feet + 376.8 square feet
= 477.28 square feet.
Therefore, the total surface area of the cylinder is 477.28 square feet.