A unit rate is a rate in which one of the quantities is 1. The unit rate is the same as the constant of proportionality. In our ice cream example, 1 scoop of ice cream costs $2. The unit rate, or unit price, of dollars per scoop is 2.

Terrell sells clay pots. He sells 2 clay pots for $6, 3 clay pots for $9, and 4 clay pots for $12. What is the unit rate of dollars per clay pot?

A

1
B

2
C

3
D

4

3 answers

The unit rate of dollars per clay pot can be found by dividing the cost of the clay pots by the number of clay pots. Let's do this for each scenario:

For 2 clay pots for $6, the unit rate is $6/2 = $<<6/2=3>>3 per clay pot.
For 3 clay pots for $9, the unit rate is $9/3 = $<<9/3=3>>3 per clay pot.
For 4 clay pots for $12, the unit rate is $12/4 = $<<12/4=3>>3 per clay pot.

Since the unit rate is the same in all three scenarios, the unit rate of dollars per clay pot is 3.

Therefore, the answer is C. 3.
The
answer is C) 3. The unit rate of dollars per clay pot is $3.
Similar Questions
  1. Match the vocabulary to the proper definition.1. a rate with a denominator of 1; a rate which shows an amount of something
    1. answers icon 1 answer
  2. If 20 units= 10kg whats the unit rate?20/10 reduce,= 2/1 divide,=.5 Kg/unit calculate the unit rate what does this mean Find
    1. answers icon 7 answers
    1. answers icon 1 answer
  3. How do I expres a rate as a unit rateUsually it is rate/unit said as "rate per unit." Examples are "miles per gallon" and "price
    1. answers icon 2 answers
more similar questions