A UNIFORM METER RULE IS PIVOTED AT P IN 80cm mark on the meter rule force 0.2 And 0.8N Are Applied At M The 60Cm Mark And Q The 90Cm Mark.If The Rule Is In Equilibrium .Find The Mass Of The Rule.Take g=10ms-2

2 answers

m=w/g, w=0.2*0.8=0.16. m=0.16/10=0.016g
Please solve the problem