A trolley while going down an inclined plane has an acceleration of 2 cm/s2.What will be the velocity 3 secs after its start?

3 answers

v = at
you have a and t, so plug them in.
v=at
V=0.2*3
v=0.6
v=at
v=0.02*3v=0.06