v = s / t
s = v ∙ t
Speed of first train:
v1 = 40 km / h
Speed of second train:
v2 = 60 km / h
After 2 hours the first train is away from the port port Harcourt:
40 km / h ∙ 2 h = 80 km
When the second train starts travel the distance between the trains is:
1470 - 80 = 1390 km
The distance the first train will travel is:
s1 = v1 ∙ t
s1 = 40 t
The distance the second train will travel is:
s2 = v2 ∙ t
s2 = 60 t
When trains meet the sum of these two distances must be 1390 km.
s1 + s2 = 40 t + 60 t = 100 t = 1390
100 t = 1390
t = 1390 / 100
t = 13.9 h
Since one hour has 60 minutes:
t = 13 h + 0.9 ∙ 60 min
t = 13 h 54 min
A train leaves port Harcourt to Mano at 40km/h 2 hours later before another train leaves kano for port Harcourt at 60km/h. if the two towns are 1470km apart and the trains maintain these speed, how soon will they meet
1 answer