468
To find the profit per puppet, you would subtract the cost per puppet from the selling price per puppet.
Cost per puppet = $1088 / 90 puppets = $12.09
Selling price per puppet = $1556 / 90 puppets = $17.29
Profit per puppet = Selling price per puppet - Cost per puppet
Profit per puppet = $17.29 - $12.09 = $5.20
Therefore, the store owner made a profit of $5.20 per puppet.
A toy store owner purchased 90 puppets for $1088. She sold them for $1556. How much profit did she make per puppet?
Question content area bottom
The profit is $
1 answer