A toy car runs off the edge of a table that is 1.225 meters high. If the car lands 0.400 meters from of the table,

a. How long does it take for the car to fall?

b. What is the horizontal velocity of the car?

1 answer

A..225=4.9*T^2 , so T= 0.5s

B.V0= 0.4/0.5=0.8m/s

Does this help?:)