So is it 30 m/s or 35 m/s?
Let the initial velocity be u m/s, which remains constant while it is airborne.
Time to drop down 1.5 m vertically with g=9.81 m/s^2 is given by
S=(1/2)gt^2
or
t=√(2S/g)=√(2*1.5/9.81)=0.553 s
Horizontal distance covered before touching ground (assuming a perfectly horizontal tennis court, which is never the case because of drainage)
=0.553*horizontal velocity.
A tennis player hits the ball horizontally with a speed of 30m/s at 1.5m above the ground.
How far away will it land if the ball was hit at a speed of 35m/s
1 answer