1. V^2 = Vo^2 + g*h
V = 0
Vo = 50 m/s
g = -9.8 m/s^2
h = ?
2. V = Vo + g*Tr = 0
Tr = -Vo/g = -50/-9.8 = 5.1 s. = Rise time = Time to reach max ht.
3. Tf = Tr = 5.1 s. = Fall time.
Tr + Tf = 5.1 + 5.1 = 10.2 s. = Time in
flight.
A tennis ball is thrown vertically upwards from the ground with a velocity of 50m/s calculate.1.the maximum height reached. 2.the time to reached the maximum height. 3.the time of flight
2 answers
Wow