Let's calculate the total cost for both orchards with 12 students.
For Orchard A:
- Admission cost per person: $9
- Total number of people = 12 students + 3 chaperones = 15 people
- Total cost = 15 people * $9/person = $135
For Orchard B:
- Admission cost per person: $10
- Total number of people = 12 students + 1 chaperone = 13 people
- Total cost = 13 people * $10/person = $130
Now, let's compare the costs:
- Orchard A: $135
- Orchard B: $130
Orchard B is cheaper to visit.
The answer is: Orchard B.