The weight (force) of the fluid is
4*3*2 m^3 * 300kg/m^3 = 7200kg * 9.81N/kg = 70632 N
so the pressure is
70632N/12m^2 = 5886 N/m^2
A tank of 4m long,3mwidth, 2m deep is filled to the brim with paraffin of density 300kg/m^3.calculate the pressure of the base. What is the force on the base
1 answer