(A) = 1 mol/L = 1 M initially.
(B) = 2 mols/L = 2M initially.
...............2A + B ==> 3C
I...............1.......2..........0
C.............-2x.....-x.........3x
E.............1-2x....2-x.......3x
At equilibrium, K = (C)^3/(A)^2(B)
So at equilibrium, you know C = 0.6 M = 3x and x = 0.6/3 = 0.2; therefore,
2x = 0.4 M. At equilibrium (A) = 1- 2x = 1- 0.4 = 0.6; (B) = 2-x = 2-0.3 = 1.7 M and (C) = 0.6 M. Plug those into the Keq expression and compute K. Post your work if you don't understand something.
A system is represented by the following equation: 2A + B ⇄ 3C.
At equilibrium, [C]=0.6 M. Calculate the value of K if initially 1 mol of A and 2 mol of B were placed in a 1 L flask.
1 answer