To calculate the p and q values, we need to divide the number of left-handed individuals (126) by the total number of individuals surveyed (485).
p = 126/485 ≈ 0.26
q = 1 - p = 1 - 0.26 = 0.74
The correct answer is c. 0.26, 0.74
A survey of 485 adults revealed that 126 of them were left-handed. Use the normal distribution to find a 99%
confidence interval for the probability of an adult being left-handed.
1) Calculate the p and q values to 2 decimal places. Choose the correct subsequent values.
a. 0.22, 0.78
b.0.24, 0.76
c.0.26, 0.74
d.0.28, 0.72
1 answer