A surface tent in the shape of a square pyramid. Each edge of the square base is 20 m and it's slant height is 13.5 m. Find the height of the tent. Round the answer to the nearest 10th. Be available. Responses are: 16.8 m. 24.1 cm. 9.1 m. 14.8 cm.

1 answer

To find the height of the tent, we first need to use the Pythagorean theorem to find the height of one of the triangular faces of the pyramid.

Let's call the height of the tent h. Then the height of one of the triangular faces can be found using the Pythagorean theorem:

h^2 + (10)^2 = (13.5)^2
h^2 + 100 = 182.25
h^2 = 82.25
h ≈ 9.1

Therefore, the height of the tent is approximately 9.1 m. The closest response is 9.1 m.