A student tipped the watch glass and spilled the solution containing organic component X. Use the
data given below to estimate the percent of organic solid X in the sample.
Mass of sample 0.6084g
Mass of water soluble component, Y 0.1565g
Mass of insoluble component, Z 0.2293g
% Component Y = 25.72%
% Component Z = 37.69%
% of organic solid X = 100 - 25.72 - 37.69
= 36.59%
Is My work right?
Thanks!
1 answer
Looks ok to me.