A student runs through a field 100m(E) then 200m(S) and finally 50(45 degrees S of E find his final position relative to his starting point?

please explain steps
Answer is 272(60 degrees S of E)

1 answer

A = 100m[0o]
B = 200m[270o]
C = 50m[3i5o]

D = A+B+C
D=(100+200*cos270+50*cos315+i(sin270+50*sin315)
D = (100+0+35.4) + i(-200-35.4)
D = 135.4 - i235.4 = 272m[-60o] = 272m
[60o S. of E.].