density kid=mass/volume=70000g/80,000 cc
= 7/8 g/cm^3 she floats
density object=2000kg/1.5m^2
density water=1E3 kg/m^3=1500kg/1.5m^3
it sinks.
A student is thrown in a lake by his teacher, the student has a mass of 70 kg and a volume of 80,000 cm^3. Would the student sink or float? What is the net force on the student?
What is the density of an object that has a mass of 2000 kg and a volume of 1.5 m^3? Would it sink or float in water?
please help with these
1 answer