F = Force required to move pig.
Fp = M*g = 120*9.8 = 1176 N. = Force of pig.
Fs = u*Mg = 0.8*1176 = 941 N. = Force of static friction.
F-Fp-Fs = M*a.
F-1176-941 = 120*0
F = 2117 N.
A stubborn 120-kg pig sits down and refuses to move. To drag the pig to the barn, the exasperated farmer ties
a rope around the pig and pulls with his maximum force of 800 N (assume the force is horizontal). The
coefficients of friction between the pig and the ground are static = 0.80 and kinetic= 0.50 .Is the farmer able to move the pig?
1 answer