A street lamp weighs 150 N. It is supported by two wires that form an angle of 100° with each other. The tensions in the wires are equal.

(a) What is the tension in each wire supporting the street lamp?


(b) If the angle between the wires supporting the street lamp is reduced to 70°, what is the tension in each wire?

2 answers

angle of wire from horizontal = 90-50 = 40 degrees

2 * T sin 40 = 150

T = 75/sin 40
sugma