To calculate the mean, median, mode, and range of the total cost of the cameras, we first find the total cost of the cameras: $190.00 + $420.00 + $270.00 + $300.00 + $420.00 = $1600.00.
Now, we need to add the sales tax of 6% to the total cost: $1600.00 x 0.06 = $96.00.
Adding this to the total cost gives us: $1600.00 + $96.00 = $1696.00.
Now, we calculate the mean by dividing the total cost by the number of cameras (5): $1696.00 / 5 = $339.20.
To find the median, we put the total cost in ascending order: $190.00, $270.00, $300.00, $420.00, $420.00. The middle number is $300.00, so the median is $300.00.
The mode is the most frequently occurring amount, which in this case is $420.00.
The range is the difference between the highest and lowest values, so the range is $420.00 - $190.00 = $230.00.
Therefore, the correct answer is:
c. mean = $339.20, median = $300.00, mode = $420.00, range = $230.00
A store sells five models of cameras for $190.00, $420.00, $270.00, $300.00, and $420.00. If the sales tax rate is 6%, what are the mean, median, mode, and range of the total cost of the cameras?
(1 point)
Responses
a. mean = $318.00 median = $339.20 mode = $445.20 range = $21.20
b. mean = $339.20 median = $318.00 mode = $445.20 range = $243.80
c. mean = $339.20 median = $318.00 mode = $445.20 range = $21.20
d. mean = $445.20 median = $318.00 mode = $339.20 range = $243.80
1 answer