The working equation that represents the amount Mike paid for buying 8 yards of ribbon is:
Total cost = Cost per yard x Number of yards
Let's calculate the total cost:
Total cost = $3.50/yard x 8 yards
Total cost = $<<3.5*8=28>>28
So Mike paid a total of $28 for buying 8 yards of ribbon.
A store is selling ribbon by the yard Mike bought 8 yards of red ribbon Each yard cost $3:50. Complete and solve the working equations that represents the amount, Mko paid for buying 8 yards of ribbon (1 point)
9/4 =
a= Box dotars
1 answer