A store is selling ribbon by the yard. mike bought 8 yards of red ribbon. Each yard cost $3.50. complete and solve the working equation that represents the amount a mike paid for buying 8 yards of ribbon.

a/8=
a=__dollars

1 answer

The working equation that represents the amount Mike paid for buying 8 yards of ribbon is:

a = 8 * $3.50

To solve this equation, multiply the number of yards (8) by the cost per yard ($3.50):

a = 28

Therefore, Mike paid $28 for buying 8 yards of ribbon.