To find out how much each carton of milk costs, we need to divide the cost of the cartons by the number of cartons bought.
For 8 cartons bought for $24, each carton costs $24/8 = $<<24/8=3>>3.
For 7 cartons bought for $28, each carton costs $28/7 = $<<28/7=4>>4.
Therefore, each carton of milk costs $4 - $3 = $1 less if the store buys 8 cartons instead of 7 cartons.
So the answer is $1 less.
A store can buy 8 cartons of milk for $24 dollars or 7 cartons of milk for $28.
How much less does each carton of milk cost if the store buys 8 cartons instead of 7 cartons?
(1 point)
Responses
$1 less
$1 less
$2 less
$2 less
$3 less
$3 less
$4 less
$4 less
1 answer