a stone tied to a strong is made to revolve in a horizontal circle of radius 4 m with an angular speed of 2 radian per second. with what tangential velocity will the stone move off the circle if the string cuts?
3 answers
Vt = omega * r = 2 * 4 = 8 m/s
4*2=8m/per second
234