A stone is thrown vertically upward at 15 m/s. Neglect friction due to the air. What is the stone's velocity after 2 seconds?

3 answers

V =Vo -gt^2/2
g =9.8 m/s^2
V = Vo - g*t = 15 - 19.6 = -4.6 m/s
(minus sign indicates it is coming back down)
Yeroo kana nurraa yeroo ammaa kana