As we have an ideal gas, we can assume that (P/T)initial = (P/T)final
First, we must convert temperatures in Celsius to Kelvin.
27ºC = (27 + 273.15)K = 300.15K
79ºC = (79+273.15)K = 352.15K
Let x represent (T)final
300.15 K ÷ 140,000 Pa = 352.15K ÷ x
==> x = 164,255 Pa
A steel cylinder contains an ideal gas at 27°C. The gauge pressure is 140kPa. If the temperature of the container increases to 79°C, what is the new gauge pressure?
1 answer