I guess we are to do this all in feet and seconds?
v = 205 mi/h *5280ft/mi*(1h/3600s))
= 301 ft/s
a = 301/2.7 = 111 ft/s^2
d = (1/2)(111)(2.7)^2
=406 ft
A steam catapult launches a jet aircraft from the aircraft carrier John C. Stennis, giving it a speed of 205 mi/h in 2.70 s.
(a) Find the average acceleration of the plane.
(b) Assuming the acceleration is constant, find the distance the plane moves.
1 answer