A stationary pool ball with mass 0.20 kg is struck with an average force of 35 N over a time of 18 ms. What speed does it have just after impact?

1 answer

a = F/M = 35/0.2 = 175 m/s^2

V = Vo + a*t = 0 + 175 * 0.018 = 3.15 m/s