A star is 300 light years away from Earth. If the speed of light is 3 X 10^5 km/s, calculate the distance the star is from Earth. Give your answer in kilometers and written if standard form.

4 answers

300(3 x 10^5)
= 900 x10^5
= 9.0 x 10^7
totally misread that question, sorry
300 years
= 300(365) days
= 300(365)(24) hours
= 300(365)(24)(3600) seconds

so distance
= 300(365)(24)(3600)(3 x 10^5) km
= 2.3824 x 10^16 km
The question says 300 light years not 300 years
So that is the standard form?
Similar Questions
  1. Unit 2: Star Composition Lab Portfolio18. How far away from Earth is Kapteyn's Star? * 1 point Captionless Image 38 light years
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  2. How far away from Earth is Kapteyn's Star?* 1 point Captionless Image 38 light years 20 light years 13 light years 1 light year
    1. answers icon 1 answer
more similar questions