F = kx so k = 800/((10-5)/100) = 16000 N/m
W = 1/2 kx^2 = 1/2 * 16000 * .05^2 = 20 J
w = f*d so why would you want to use f/d ??
and that's just for a constant force, which a spring is not.
a spring stretches from an initial height of 5 cm to a final stretch of 10 cm. the spring constant is 800 n/m.How much work was done on the spring?
what is the final force on the spring when it is at its 10 cm stretch?
explain why it is not appropriate to use the equation w=f//d when considering springs.
1 answer