Not sure if this is correct, but this is how I'd do this problem.
20kg x (1 lb)/(2.20kg )= 9.09 lbs
9.09 lbs x (50mg) / (1 lb)= 454.5 mg
454.5 mg x(1ml)/(100mg)= 4.545ml
A solution contains 100 mg/mL of a drug and the recommended dose is 50 mg/Lb once a day. How much solution would be needed for one dose to be administered to a 20 kg patient?
1 answer