what are the units of 400 density? I assume grams/liter.
if the ball is floating, then it is displacing 530ml of water.
the balls total volume is mass/density=530g/400g/l=1330ml
percent under water=530/133O= you do it.
A solid ball with a mass m = 0.53 kg floats in a tank of water. The ball is
made of material with a density of 400
. The density of water is 1000
. What fraction of the volume of the ball is below the waterline?
1 answer