A soccer goalie has saved 14 shots and let in 1 goal.
Explain Please!!!
5 answers
Out of 90 shots on net, how many goals will the goalie likely let in?^^^^ (add on)
Let's use a proportion. g = goals let in
1/15 = g/90
Cross multiply and solve for g.
15g = 90
g = 6
1/15 = g/90
Cross multiply and solve for g.
15g = 90
g = 6
14 saves, 1 goal let in ----> 15 shots
probability of letting in a goal = 1/15
so for 90 shots, prob of likely goals
= (1/15)(90) = 6
probability of letting in a goal = 1/15
so for 90 shots, prob of likely goals
= (1/15)(90) = 6
A soccer goalie has saved 14 shots and let in 2 goals. Out of 88 shots on the net, how many goals will the goalie likely let in
dog water