A soccer ball is kicked with an initial speed of 8.4 m/s in a direction 22.0° above the horizontal.Find the magnitude and direction of its velocity at the following times. (Take the +x axis to be parallel to the ground, in the direction that the ball is kicked.)0.250 s after being kicked and 0.500 s after being kicked. Is the ball at its greatest height before or after 0.500 s?

2 answers

Vo = 8.4m/s @ 22o.
Xo = Hor. = 8.4*cos22 = 7.79 m/s.
Yo = Ver. = 8.4*sin22 = 3.15 m/s.

a. V = Yo + gt.
V = 3.15 - 9.8*0.25 = 0.7 m/s.

b. V=3.15 - 9.8*0.5=-1.74 m/s, Downward.

c. Max. ht. occurs before 0.500 s.
that answer is incorrect