A snail is crawling up the side of a wall that is 3 meters high. Each day, he crawls up 40cm. The first night, he slips back down 2cm; the second night he slips down 4cm; the third night he slips down 6cm; and so on at the same rate.(He was getting more tired each night!) How many days did it take the snail to reach the top of the wall?
Pls help me!!
3 answers
It took 6.
Target: 3 meters or 300 cm
First day: 0 + 40 - 2 = 38
Second day: 38 + 40 - 4 = 74
Third day: 74 + 40 - 6 = 108
Fourth day: 108 + 40 - 8 = 140
Fifth day: 140 + 40 - 10 = 170
Sixth day: 170 + 40 - 12 = 198
Seventh day: 198 + 40 - 14 = 224
Eighth day: 224 + 40 - 16 = 248
Ninth day: 248 + 40 - 18 = 270
Tenth day: 270 + 40 = 310 cm (he didn't slip because he already reached the top)
Thus it took him 10 days.
hop this helps~ `u`
First day: 0 + 40 - 2 = 38
Second day: 38 + 40 - 4 = 74
Third day: 74 + 40 - 6 = 108
Fourth day: 108 + 40 - 8 = 140
Fifth day: 140 + 40 - 10 = 170
Sixth day: 170 + 40 - 12 = 198
Seventh day: 198 + 40 - 14 = 224
Eighth day: 224 + 40 - 16 = 248
Ninth day: 248 + 40 - 18 = 270
Tenth day: 270 + 40 = 310 cm (he didn't slip because he already reached the top)
Thus it took him 10 days.
hop this helps~ `u`
Thanks jai !! So much