A slice of cheesecake cost twice as much as the size of mangoes cake. Julie bought two slices of cheesecakes and five slices of mango cake for $14.40. Find the cost of a slice of cheesecake.

1 answer

Let's represent the cost of a slice of mango cake as x.

Given that a slice of cheesecake costs twice as much as a slice of mango cake, we can represent the cost of a slice of cheesecake as 2x.

Julie bought two slices of cheesecake and five slices of mango cake for a total of $14.40, we can write this as:

2(2x) + 5x = 14.40
4x + 5x = 14.40
9x = 14.40
x = 14.40 / 9
x = $1.60

Therefore, the cost of a slice of mango cake is $1.60, and since a slice of cheesecake costs twice as much, a slice of cheesecake costs $3.20.