A skier is gliding along at 1.13 m/s on horizontal, frictionless snow. He suddenly starts down a 13.1° incline. His speed at the bottom is 18.8 m/s. What is the length of the incline?

------------------------------------
Use his change in kinetic energy to get his loss of potential energy. The equation
g H = change in (V^2)/2
can be used to het the height change, H.

H and the slope angle can be used to get the length L of the incline.

H/L = sin 13.1

-------------------------------------

My attempt:

H/L = sin 13.1

L = sin13.1 / H
= sin13.1 / 18.8 m/s
= 0.01 km = 10 m

Why is this answer incorrect?


Responses

physics - drwls, Wednesday, October 8, 2008 at 2:10am
Your equation L = sin13.1 / 18.8 m/s
is totally wrong. You cannot have a length on one side of an equation and 1/Velocity on the other side. It is not even dimensionally correct. You did not follow the method suggested. Where did the L = 0.01 km come from?

The change in V^2/2 is (18.8^2 - 1.13^2)/2 = 176.1 m^2/s^2

That equals the change in gH

The change in H is therefore
176.1 m^2/s^2 / 9.8 m/s^2 = 18.0 m



physics - Luckna, Wednesday, October 8, 2008 at 9:35am
This answer still shows up as incorrect

5 answers

I computed H for you. They asked for the length L of the incline. Did you do the final step to get L?

We usually don't do complete answers for students. We try to teach you the method to solve problems yourself.
I agree with DrWLS.
Can i have the formula for this step please?
You know h is the height, you know the angle, and you are looking for the hypotenuse. Could the formula be the sine function?
h =18.0 m
angle = 13.1°
hypotenuse = ?

Sine function formula is:

Opposite / hypotneuse

What is opposite?