A skier is coasting on perfectt smooth snow at 7.0 m/s and crosses a rough patch of snow 35m long. If the frictional force exerted on the skier is 6.0 N, what is her speed as she leaves the patch of snow? Assume the skier and her skis habe a mass of 90.0 kg.

1 answer

friction work= 6N*35M=210joules.

finalKE= initialKE-210
1/2 m vf^2=1/2 m vi^2-210
Vf^2= vi^2-2*210

vi= 7 m/s