To find the experimental probability of landing on a 3, we divide the number of times the cube landed on 3 by the total number of rolls.
Experimental probability = Number of times the cube landed on 3 / Total number of rolls
Number of times the cube landed on 3 = 10
Total number of rolls = 30
Experimental probability = 10 / 30 = 1/3 = 0.333
Therefore, the experimental probability of landing on a 3 is 0.333 or 33.3%.
A six sided number cube is rolled 30 times and lands on 3 ten times and on 5 eight time calculate the experimental probability of landing on a 3
1 answer