I guess it is supported at the two ends?
mass of beam = 6 * 15 = 90 kg at 3 m from left
moments about left
180 * 1.2 + 90 * 3 + 270 * 3.6 - right reaction * 6 = 0
solve for right reaction
then right reaction + left reaction = 180 + 90 + 270
solve for left reaction
A simply supported beam is 6 meters long and has a mass of 15 kg/m of length. It carries loads = 180 N and 270 N at points 1.2 meters and 3.6 meters from the left end respectively. Find the reactions.
4 answers
right is 243N ?
forgot to convert so it will be 648.45N?
Sorry, I also did not notice the kg/Newton problem
doing it all in Newtons:
WEIGHT of beam = 9.81*90 = 882.9 N
180*1.2+882.9*3+270*3.6 = 6*right
right = I get 639 N
doing it all in Newtons:
WEIGHT of beam = 9.81*90 = 882.9 N
180*1.2+882.9*3+270*3.6 = 6*right
right = I get 639 N