A simple pendulum of massA simple pendulum of mass 50kg oscillates with an amplitude of 4cm and period of 2s . Determine the angular and linear velocities of the bulb .
2 answers
Please check for typos. To get angular velocity you need length of the rod.
if the period is 2s, the frequency is f = 1/(2s)
angular velocity ω = 2πf = π rad/s
Now, maximum angle θ/2 occurs at t = 1/4 * 2 = 1/2
so, now we have sin(θ/2) = 4/r
and θ/2 = 1/4 * 2π*1/2 = π/4
4/r = 1/√2
r = 2√2
and so linear velocity is v = rω = 2√2 * π = 2π√2 cm/s
angular velocity ω = 2πf = π rad/s
Now, maximum angle θ/2 occurs at t = 1/4 * 2 = 1/2
so, now we have sin(θ/2) = 4/r
and θ/2 = 1/4 * 2π*1/2 = π/4
4/r = 1/√2
r = 2√2
and so linear velocity is v = rω = 2√2 * π = 2π√2 cm/s