efficiency = (L/E)*1/Vr.
0.75 = (L/100) * 1/12.
0.75 = L/1200,
L = 900 N. = The Load.
MA = L/E 900/100 = 9.
A simple machine has an efficiency of 0.75 & a VR of 12.determine the MA & load that can be moved if an effort of 100N is applied.
7 answers
MA=L/E
efficincy=MA/VR*100%
72%=MA/12*100%
75%*12/100%=MA*100%/100%
MA=15*12=180
180/20=9 L=9
MA=L/E L=MA*E
9*100
L=900
efficincy=MA/VR*100%
72%=MA/12*100%
75%*12/100%=MA*100%/100%
MA=15*12=180
180/20=9 L=9
MA=L/E L=MA*E
9*100
L=900
Efficiency=MA/VR × 100%
MA=Efficiency × VR
MA=12× 0.75
MA=9× 100%
MA=900
MA=Efficiency × VR
MA=12× 0.75
MA=9× 100%
MA=900
Mtw
Efficiency = MA/VR -------- Efficiency = 0.75, VR = 12
MA = Efficiency * VR
MA = 0.75 * 12
MA =9 ------ the first answer
MA = L/E ----- E = 100N, MA = 9
L = MA * E
L = 9 * 100N
L = 900N
MA = Efficiency * VR
MA = 0.75 * 12
MA =9 ------ the first answer
MA = L/E ----- E = 100N, MA = 9
L = MA * E
L = 9 * 100N
L = 900N
B
To find the MA and load that can be moved with an effort of 100N for a simple machine that has an efficiency of 0.75 and a VR of 12, we can use the following formulas:
Efficiency = MA/VR
MA = Efficiency * VR
MA = 0.75 * 12
MA = 9
MA = Load/Effort
Load = MA * Effort
Load = 9 * 100N
Load = 900N
Therefore, the MA is 9 and the load that can be moved with an effort of 100N is 900N.
Efficiency = MA/VR
MA = Efficiency * VR
MA = 0.75 * 12
MA = 9
MA = Load/Effort
Load = MA * Effort
Load = 9 * 100N
Load = 900N
Therefore, the MA is 9 and the load that can be moved with an effort of 100N is 900N.