A ship leaves a port and travels 21 km on a bearing of 032° and then 45 km on a bearing of 287°. (a) calculate it's distance from the port. (b) calculate the bearing of the port from the ship

2 answers

https://www.jiskha.com/questions/1786587/a-ship-leaves-port-and-travels-21km-on-a-bearing-of-o32-degrees-and-then-45km-on-a-bearing
All angles are measured CW from +y-axis.
a. PB = PA+AB = 21km[32o]+45km[287o].
PB = (21*sin32+45*sin287)+(2 1*cos32+45*cos287)i
PB = -32 + 31i = 44.6km[-46o] = 44.6km[46o] W. of N. = 314o CW.

b. Bearing of BP = 314-180 = 134o.