A second baseman tosses the ball to the first baseman, who catches it at the same level from which it was thrown. The throw is made with an initial speed of 19.0m/s at an angle of 33.0 ∘ above the horizontal. How long is the ball in the air?

1 answer

initial speed up Vi = 19 sin 33 = 10.35m/s
v = Vi - 9.81 t
at top
0 = 10.35 - 9.81 t
so t = 1.055 seconds to TOP
so
2*1.05 = 2.11 seconds total in air