a satellite is moving in 36000km if it takes 24 hour what will be the speed?
2 answers
Since it's a satellite in the question is it moving in a circular motion?
ALSO... Is the 36,000 km the radius of the orbit or is it the height of the satellite from
Earth's surface?
If it's the radius of the orbit, then ...
R = orbital radius = 36,000 km = 36,000,000 m
Since the orbit is specified as being circular, then ...
C = circumference = to be determined
C = 2πR
C = 2∙3.14159∙36,000,000 m
C = 226,194,671 m
t = 24 h = 24∙3,600 s = 86,400 s
s = speed = to be determined
s = C/t
s = 226,194,671 m / 86,400 s
s = 2,618 m/s = 2.6 km/s ANSWER
If it's the height of the satellite from Earth's surface, then...
h = height from Earth's surface = 36,000 km = 36,000,000 m
r = radius of Earth = 6,371 km = 6,371,000 m
R = total orbital radius = to be determined
R = r + h = 6,371,000 m + 36,000,000 m
R = 42,371,000 m
Since the orbit is specified as being circular, then ...
C = circumference = to be determined
C = 2πR
C = 2∙3.14159∙42,371,000 m
C = 266,224,845 m
t = 24 h = 24∙3,600 s = 86,400 s
s = speed = to be determined
s = C/t
s = 266,224,845 m / 86,400 s
s = 3,081 m/s = 3.1 km/s ANSWER
Earth's surface?
If it's the radius of the orbit, then ...
R = orbital radius = 36,000 km = 36,000,000 m
Since the orbit is specified as being circular, then ...
C = circumference = to be determined
C = 2πR
C = 2∙3.14159∙36,000,000 m
C = 226,194,671 m
t = 24 h = 24∙3,600 s = 86,400 s
s = speed = to be determined
s = C/t
s = 226,194,671 m / 86,400 s
s = 2,618 m/s = 2.6 km/s ANSWER
If it's the height of the satellite from Earth's surface, then...
h = height from Earth's surface = 36,000 km = 36,000,000 m
r = radius of Earth = 6,371 km = 6,371,000 m
R = total orbital radius = to be determined
R = r + h = 6,371,000 m + 36,000,000 m
R = 42,371,000 m
Since the orbit is specified as being circular, then ...
C = circumference = to be determined
C = 2πR
C = 2∙3.14159∙42,371,000 m
C = 266,224,845 m
t = 24 h = 24∙3,600 s = 86,400 s
s = speed = to be determined
s = C/t
s = 266,224,845 m / 86,400 s
s = 3,081 m/s = 3.1 km/s ANSWER