a satellite is an orbit 35600km above the surface of the earth. its angular velocity is 7.27*10^-5rad/s. what is the velocity of the satellite (r=6400km)

4 answers

ω = v/r
so plug in your numbers
orbit 35600km above the surface of the earth. its angular velocity is 7.27*10^-5rad/s. what is the velocity of the satellite (r=6400km)

radius from earth center = 3.56 * 10^7 meters + 0.64 * 0^7 meters
= 4.2 * 10^7 meters
v = omega * R = 7.27*10^-5 * 4.2*10^7 = 30.5 *10^2 = 3050 meters/second
if you want km/hr then
3050 meters/second *1 km /1000 m * 3600 s/hr= 11,000 km/hr
v=r*w, (7.27*10^-5rad/s)*(6400km+35600km) = 305.35m/s
Step-by-step formula and answer