A sample of gas at 42°C has a volume of 5.2 L and exerts a pressure of 1.00 atm. How many moles of gas are in the sample?

1 answer

Use ideal gas law. PV=nRT.Solve for n and substitute R=0.08206 L-Atm/mol-K, T=(273+42)K=315K, V=5.2 L, P = 1.00 atm.